• ROK 2017
      • ROK 2017

      • 06.04.2021 08:59
      • Wydarzenia roku 2017
      • Podziel się posiłkiem

        W dniu 27 grudnia 2017 roku Caritas działający przy parafii pw. św. Mikołaja w Wałczu zorganizował spotkanie dla ubogich, bezdomnych, samotnych. Inicjatorem tego przedsięwzięcia była pani Barbara Łazuka – Fierek wraz z paniami Bożeną Terefenko, Izabelą Górską, Magdaleną Świątkowską, Anną Duszek, Reginą Musiał oraz panem Bartoszem Zasada. Tyle żywności marnuje się po świętach, a można by przecież zorganizować spotkanie bożonarodzeniowe dla wszystkich potrzebujących. Pani Barbara zwróciła się do Burmistrz Miasta Wałcz Bogusławy Towalewskiej o zgodę na zorganizowanie takiej uroczystości na Placu Wolności.  W organizację tego wydarzenia włączyło się wiele wspaniałych i  wyjątkowych wolontariuszy, między innymi: pan wicewojewoda Marek Subocz, właściciele hurtowni  pierogów, jadłodajni „To  tu”, właściciele restauracji - którzy bezpłatnie podarowali bigos, zupy, napoje. Urząd  Miasta ofiarował pomoc finansową w kwocie 700 zł. Caritas zwrócił się również z prośbą do ludzi dobrej woli o dostarczanie poświątecznych potraw, które im zostały.

        Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że w Wałczu jest tyle ludzi wrażliwych – opowiada pani Barbara. Odzew był niesamowity, ludzie zasypali nas tak wielką ilością żywności, że byliśmy oszołomieni. Potrzebujący, którzy przyszli na to spotkanie poczuli się na pewno godnie. Z wielkim wzruszeniem i z łezką w oczach patrzyliśmy na radość tych ludzi.

        Każdy uczestnik mógł zjeść gorący barszczyk z pierogami, ziemniaki z rybą, śledzie i wiele innych tradycyjnych potraw. Oczywiście wszystko w rodzinnej atmosferze wspólnego kolędowania i życzliwości. Studio Esti uświetniło to wyjątkowe spotkanie kolędami w wykonaniu dzieci i młodzieży.

        Nasze motto: nie trzeba być bogatym, żeby moc coś ofiarować drugiemu człowiekowi. Wystarczy podarować mu odrobinę swojego czasu i serca – to jest w życiu najważniejsze. 


        RÓŻANIEC DLA DZIECI
        31 dni października upłynęło nam bardzo szybko. Ich nieodłącznym elementem była modlitwa różańcowa. W naszym kościele gromadzili się na tej modlitwie dorośli a także dzieci. Dzieci ochotnie chwytały za różaniec i dzielnie prowadziły modlitwę. Za wierny udział w październikowym nabożeństwie dzieci otrzymały nagrody i słodkości. Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wydarzenia.

         

        SYNODALNY DZIEŃ SKUPIENIA W SKRZATUSZU
        II Synod Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej wszedł w fazę prac parafialnych zespołów synodalnych. Dzień skupienia odbył się w Skrzatuszu, w którym uczestniczyli również nasi parafianie.
         




         

         


        Dni Kultury Chrześcijańskiej 

        – zakończone

        Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, który odbył się 12 października zakończył obchody tegorocznych XIX Dni Kultury Chrześcijańskiej w Wałczu. Było to niezwykłe wydarzenie w naszym mieście i wyjątkowo godne jako zwieńczenie obchodów jubileuszu 150-lecia kościoła pw. św. Mikołaja. Przepięknie wybrzmiały utwory wokalno - instrumentalne w wykonaniu chóru i orkiestry (70 osób) ku chwale Boga Rodzicielki poruszyły niejedno serce słuchaczy i widzów.

        Na koniec nie zabrakło słynnych przebojów Zespołu Śląsk. Koncert mógł się odbyć między innymi dzięki mieszkańcom Wałcza, którzy zakupili bilety na to wydarzenie.

        W czasie XIX DKCH były też inne wydarzenia, które tematyką obejmowały rocznicę poświęcenia naszego kościoła. Można było wybrać w zależności od czasu i zainteresowań.

        Uroczysta Msza św. w dn. 10 października pod przewodnictwem J.Eks. ks. bpa Edwarda Dajczaka z udziałem kapłanów pochodzących z Wałcza była wyjątkowym świętem NASZEGO KOŚCIOŁA, dla tych którzy w niej uczestniczyli.

        Na zakończenie XIX Dni Kultury Chrześcijańskiej składam serdeczne podziękowania i wyrazy wdzięczności tym wszystkim, którzy zechcieli skorzystać z tego czasu, bo Kościół to nasz dom, „ to miejsce pamięci i nadziei, wiernie przechowuje przeszłość i otwiera człowieka na przyszłość”- św. Jan Paweł II.

        Alicja Kuczkowska
        prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich



        Przyjęcie do grona ministrantów i lektorów

        Dnia 8 października 2017 r. przeżywaliśmy na mszy św. o godz. 12.00 szczególną uroczystość: przyjęcie nowych ministrantów i lektorów. 7 chłopców, którzy od kilku miesięcy pod okiem Księdza Sebastiana przygotowywali się do momentu, w którym będą mogli jako ministranci pełnić służbę przy ołtarzu przyjęło pelerynki ministranckie i specjalne błogosławieństwo. 4 ministrantów, którzy już od dawna pełnią swoją służbę zostało włączonych do grona lektorów. Mszy świętej przewodniczył oraz nowych ministrantów i lektorów pobłogosławił Ksiądz Proboszcz Antoni Badura. Obecni byli licznie zgromadzeni rodzice i najbliżsi ministrantów. Wszystkich chłopców, którzy chcieliby dołączyć do Liturgicznej Służby Ołtarza serdecznie zapraszamy.

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         



        XIX Dni Kultury Chrześcijańskiej 

        Inauguracja XIX Dni Kultury Chrześcijańskiej już za nami. Mszę św. odprawił i homilie wygłosił ks. Łukasz Gąsiorowski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej w Koszalinie i diecezjalny duszpasterz rodzin. W homilii mówił o niepojętej logice miłości Boga, kochającego bezgranicznie, czekającego na człowieka i wychodzącego na spotkanie z nim. W nawiązaniu do hasła tegorocznych Dni Kultury – KOŚCIÓŁ NASZYM DOMEM – przytoczył słowa Ojca Św. Franciszka, że kościół powinien posiadać trzy cechy: harmonię czyli jedność, świadectwo i opiekę - wzajemne wspieranie się, to my wszyscy w nim skupieni.

        Po Mszy św. w ogrodach parafialnych odbył się integracyjny festyn rodzinny. Wzięły w nim udział całe rodziny i zaproszeni goście. Licznie zaangażowała się młodzież oraz panie i panowie z grup parafialnych. Można było nie tylko wspólnie bawić się, oglądać występy lokalnych artystów, uczestniczyć w rodzinnych rozgrywkach sportowych ale także skosztować wspaniałych wypieków, grochówki, bigosu, chleba ze smalcem, zupy z dyni, pieczonych kiełbasek, frytek, kiszonych ogórków itp. Młodsze dzieci miały słodkości, maskotki i balony. Starsi brali udział w losowaniu wspaniałych nagród, takich jak: rower męski, telewizor, zestaw robotów kuchennych,telefon komórkowy, frytkownica, zestaw naczyń obiadowych.

        Wiele z tych atrakcji można było zrealizować dzięki wsparciu ze środków Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach Programu SPOŁECZNIK realizowanego przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich.

        Składamy również serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przebieg rodzinnego festynu oraz sponsorom nagród.

                                                       Z wyrazami szacunku – Alicja Kuczkowska prezes SRK



        Wieczór uwielbienia

        19 sierpnia 2017 r. w Czaplinku odbył się wieczór uwielbienia, podczas którego wystąpiła również nasza schola. Koncert rozpoczął się mszą św. o godz. 17.00 w czaplineckim amfiteatrze, a później swoje programy zaprezentowały chrześcijańskie zespoły z Czaplinka, Piły, Wałcza oraz Diakona Muzyczna Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej.

         

         

         

         


          Przygotowania do świętowania jubileuszu 150-lecia konsekracji kościoła św. Mikołaja oraz kolejnych Dni Kultury Chrześcijańskiej już się rozpoczęły. 

        W ramach programu SPOŁECZNIK - projektu dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego odbył się plener fotograficzny z udziałem dzieci i młodzieży wałeckich szkół wraz z opiekunami oraz plener malarski (3-8. 07.) z udziałem artystów plastyków. Oba projekty tematyką obejmują naszą świątynię i są realizowane przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich działające przy naszej parafii. Końcowy efekt pracy artystów; młodzieży i plastyków, będzie można oglądać w czasie obchodów Dni Kultury Chrześcijańskiej  na wernisażu w dn. 8 pazdziernika w WCK. Już dziś zapraszamy.
          Prezes Stowarzyszenia
        Alicja Kuczkowska

        ODWIEDZILIŚMY TRZY STOLICE

        W dniach 24 - 30 czerwca 2017 roku nasi parafianie na czele z Ks. Andrzejem Pawłowskim uczestniczyli w 7 dniowej wycieczce, podczas której mieli okazję zwiedzić Pieniny, Budapeszt, Bratysławę, Wiedeń oraz Morawski Kras.

           Wycieczka była bardzo atrakcyjna i wszystkim się podobała. Na pewno każdy będzie ją długo pamiętał.

        PIENINY - BUDAPESZT - BRATYSŁAWA - WIEDEŃ - MORAWSKI KRAS




         

         

         

         

         

         

         

         

         

         


        OSTATNIE POŻEGNANIE 

        KAPŁANA-CZŁOWIEKA

        Dzisiejsze uroczystości pożegnania ks. prałata Romualda Kunickiego rozpoczęły się modlitwą różańcową. W obecności licznie zgromadzonego prezbiterium diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i wiernych, ks. proboszcz Antoni Badura rozpoczął obrzędy pogrzebu. Wielu wiernych miało jeszcze dziś okazję, by pożegnać zmarłego kapłana, podchodząc do otwartej trumny z ciałem śp. ks. Romualda. Trumnę zamknięto. Na wieku trumny klerycy położyli otwarty mszał rzymski, kielich, i stułę... Mszy świętej przewodniczył bp Ordynariusz Edward Dajczak - kiedyś student wykładowcy, którym był ks. Romuald Kunicki, wykładowca w seminarium duchownym w Paradyżu-Gościnkowie. Obok biskupa Ordynariusza stanął bp Paweł Cieślik i koledzy kursowi ks. prałata, którzy razem z nim przyjmowali święcenia kapłańskie. Nie zabrakło okolicznościowego kazania, które było wspomnieniem zmarłego kapłana osnute wokół słów psalmisty: "Boga żywego pragnie moja dusza". "Tego Boga żywego przez całe swoje kapłańskie życie pragnął ks. Romuald Kunicki" - powiedział kaznodzieja. Na cmentarzu wałeckim, na osiedlu Dolne Miasto zmarłego kapłana żegnał ks. bp Paweł Cieślik - żegnał jak powiedział "swojego przyjaciela, którego dom zawsze był dla niego otwarty". Słowo pożegnania wygłosili również p. Marek Subocz  - Wicewojewoda Zachodniopomorski, Starosta Powiatu Wałeckiego - p. Bogdan Wankiewicz, Burmistrz Miasta Wałcz - p. Bogusława Towalewska, oraz prezes Wałeckiego Związku Sybiraków, którego honorowym członkiem był ks. prałat Romuald Kunicki. Asysta wojskowa oddała salwę honorową oddając szacunek, cześć i wdzięczność zasłużonemu dla miasta i powiatu wałeckiego kapłanowi - człowiekowi... Trumnę z charakterystycznym dla ks. prałata biretem kapłańskim, złożono do grobu. " Nie ma zasług - jest tylko wdzieczność Bogu za wszystko" - mówił ks. prałat.... Dziękujemy Bogu, że dał nam takiego Kapłana; Kapłana który wpisał się na stałe w nasze serca. Ks. prałat dr Romuald Kunicki został pochowany przy krzyżu katyńskim na cmentarzu na Dolnym Mieście.



        W czwartek 6 kwietnia wieczorem w kościele pw. św. Mikołaja bpa, rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe ks. prałata dra Romualda Kunickiego - wieloletniego proboszcza parafii i dziekana dekanatu wałeckiego. Wokół zmarłego brata kapłana zgromadzili się księża i wierni. Mszy świętej przewodniczył obecny dziekan ks. Roman Piwoński, a okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Ryszard Dawidowski - wicedziekan dekanatu Wałcz. Mszę świętą zakończyło osobiste pożegnanie kapłanów i wiernych z ks. Romualdem, u którego stóp położono bukiet kremowych róż. Dzisiejsze modlitwy zakończyła modlitwa różańcowa i Apel Jasnogórski, który codziennie miał zwyczaj śpiewać ks. Romuald w czasie swojego życia, łącząc sie z Jasną Górą i Skrzatuszem, gdzie często u Matki Bolesnej bywał...

        ... a pusty dziś konfesjonał "po prawej" - już zawsze będzie przypominał księdza prałata.

         

        Witaj Królowo, Matko Miłosierdzia, życie, słodyczy i nadziejo nasza, witaj! Do Ciebie wołamy wygnańcy, synowie Ewy; do Ciebie wzdychamy jęcząc i płacząc na tym łez padole. Przeto, Orędowniczko nasza, one miłosierne oczy Twoje na nas zwróć, a Jezusa, błogosławiony owoc żywota Twojego, po tym wygnaniu nam okaż. O łaskawa, o litościwa, o słodka Panno Maryjo!


         

         3 kwietnia 2017 r.

        w szpitalu w Wałczu odszedł do Pana  

        ks. prałat Romuald Kunicki

        (ur. 21.06.1934, wyśw. 28.05.1959), emerytowany proboszcz 
        parafii pw. św. Mikołaja w Wałczu.

        Uroczystości pogrzebowe zmarłego 
        3 kwietnia 2017 r., 
        śp. Ks. Prałata dra Romualda Kunickiego 
        odbędą się w parafii p.w. św. Mikołaja w Wałczu i będą miały następujący porządek:

        Czwartek 6 kwietnia

        Godz. 19.00 – Msza św. dla Księży z dekanatu.

        Po Mszy św. modlitwa różańcowa za Zmarłego Kapłana
        i czuwanie modlitewne do godz. 21.00. 

        Piątek 7 kwietnia 

        Godz. 10.00 – modlitwa różańcowa. 

        Godz. 11.00 – Msza święta żałobna. Po zakończeniu Mszy św. nastąpi przejazd na Cmentarz Komunalny na Dolnym Mieście w Wałczu i złożenie ciała do grobu. 

        Pamiętajmy o śp. Księdzu Prałacie Romualdzie Kunickim w naszych modlitwach. 

        Wieczny odpoczynek racz dać mu Panie….



        KURS PRZEDMAŁŻEŃSKI

        W dn. 28-30. kwietnia br. przy parafii p.w. św. Mikołaja w Wałczu odbędzie się międzyparafialny kurs przedmałżeński.

        Miejsce spotkania: przy kościele św. Mikołaja w Wałczu.

        Spotkania tematyczne: w piątek 28.04 – godz. 18.30-20.30; w sobotę 29.04 i niedzielę 30.04– godz. 14.30-19.00.

        Zapraszamy do udziału narzeczonych  z terenu Dekanatu Wałeckiego. 
         


         

        Całun Turyński

        Kopię jednej z największych relikwii chrześcijaństwa, jaką jest Całun Turyński, można na co dzień oglądać w naszym Kościele pw. św. Mikołaja. Całun jest to płótno, w które według tradycji chrześcijańskiej, miał być owinięty Jezus po śmierci na krzyżu i pozostało w grobie po Jego zmartwychwstaniu.


         

         

         

         

         

         

         

         

         


        Koncert kolęd

        W piątek 6 stycznia 2017 roku w naszym parafialnym kościele odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu scholii dziecięcej WIECZERNIK, scholii młodzieżowej, chóru Concordi Laetitia, dzieci z Kornelówki z kl. IIIa oraz młodzieży z Gimnazjum nr 2. Licznie zgromadzona publiczność gromkimi oklaskami nagrodziła wykonawców najpiękniejszych kolęd i pastorałek.

        Szczególne podziękowania należą się jednak artystom, tym grającym i śpiewającym. Bez nich śpiewanie nie byłoby możliwe. Po raz kolejny znaleźli czas na próby i chęci do tworzenia muzycznego „dzieła”.

         

      • Wróć do listy artykułów