• ROK 2018
      • ROK 2018

      • 06.04.2021 09:13
      • Wydarzenia rok 2018
      • Z życia parafii św. Mikołaja – wrzesień 2018r.

        W pierwszą wrześniową niedzielę odbył się rodzinny festyn w ogrodach parafialnych. Dopisała pogoda oraz zaangażowanie wielu parafian w przygotowanie i przeprowadzenie festynu. Panowała wesoła atmosfera, życzliwość i serdeczność międzypokoleniowa. Można było skosztować pysznych potraw, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce, zjechać na dmuchanym zamku, pośpiewać z zespołem  „Między nami’’, zmierzyć ciśnienie i poziom cukru oraz wygrać cenne nagrody biorąc udział w loterii małej lub dużej. Gospodarz festynu, ks. Proboszcz może być dumny z takich parafian.


        - 15 września młodzież parafii z ks. Sebastianem i ks. Arkadiuszem pojechała do Skrzatusza na Diecezjalne Spotkanie Młodych pod hasłem „Bóg jest młody’’.

        - 16 września odbyła się piesza pielgrzymka parafian do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu.

        - W dniach 21-22 września Stowarzyszenie Rodzin Katolickich zorganizowało autokarową pielgrzymkę do sanktuariów maryjnych na Warmię i Mazury. Pielgrzymowało 45 osób pod duchowa opieką ks. Proboszcza Antoniego Badury. Odwiedziliśmy Św. Lipkę tzw. Częstochowę Północy. Świętolipska bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem jest jednym z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce. W bazylice modliliśmy się przed obrazem Matki Bożej Świętolipskiej, podziwialiśmy barokowe organy z ruchomymi figurkami oraz wysłuchaliśmy koncertu organowego. Następnym miejscem pielgrzymki był Stoczek Klasztorny z Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju. W Bazylice uczestniczyliśmy we Mszy św. ( ks. Proboszcz powierzał Bogu intencje pielgrzymów i parafian) oraz wysłuchaliśmy bogatej opowieści kapłana oprowadzającego nas po bazylice i po klasztorze.

        Stoczek to miejsce pobytu – więzienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski w latach 1953-1954.

        Gościny Stoczek opuszczaliśmy kierując się na Gietrzwałd. Jest to miejscowość słynna z objawień Najświętszej Maryi Panny na ziemiach polskich. Miały one miejsce 19 lat po objawieniach w Lourdes. Przesłanie Maryi z Gietrzwałdu to gorliwa,wytrwała modlitwa różańcowa w intencjach zanoszonych przed jej oblicze.

        „Uczyńcie, co Syn mój wam powie’’.

        W sanktuarium gietrzwałdzkim uczestniczyliśmy w uroczystej Eucharystii, a kościół był wypełniony po brzegi wiernymi (bardzo dużo młodych rodzin z dziećmi). To miejsce nosi tytuł sanktuarium jedności chrześcijan. Przybywają tu ludzie z wielu krajów, można było słyszeć różne języki pielgrzymów.

        Wałeccy pielgrzymi pełni wdzięczności Bogu i Maryi powrócili do domu wypoczęci i bogatsi o dobra duchowe.

        - Od 23 do 30 września odbywały się Dni Kultury Chrześcijańskiej w naszym mieście organizowane już po raz dwudziesty przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich działające przy naszej parafii. Hasłem były słowa „Nie zmarnujmy tego Daru’’. Myślą przewodnią Dni był szeroko rozumiany patriotyzm; miłość, szacunek, służba, wierność, wytrwałość, wolność w życiu każdego z nas, a zwłaszcza w codzienności swojego życia i powołania. Można było skorzystać z wybranych przez siebie punktów programu dotyczących spotkań z zaproszonymi gośćmi lub kontaktu ze sztuką. Gościliśmy ludzi nieprzeciętnych. Byli to: dr Jacek Pulikowski z małżonką Jadwigą, ks. dr Tomasz Tomaszewski, ks. Piotr Wieteska, Maria Jaskulska, Krzysztof Leśniewicz, Benigna Jaskulska oraz wałeccy utalentowani muzycy, plastycy, twórcy poezji.

               Wszystkim, którzy zechcieli skorzystać z proponowanych wydarzeń składam serdeczne podziękowania i życzenia, aby kontakt ze sztuką i kulturą chrześcijańską przynosił owoce i radość życia.

                                                                                 Prezes Stowarzyszenia

                                                                               Alicja Kuczkowska
         


        Dziękczynna pielgrzymka 

        dzieci komunijnych do Skrzatusza


        Tradycją wielu parafii jest organizowanie dziękczynnej pielgrzymki dla dzieci, które po raz pierwszy przyjęły Komunię Świętą. Głównym celem jest dziecięce dziękczynienie za dar Komunii, a także za rodziców, bliskich, duszpasterzy i katechetów. Pielgrzymka ma również na celu zawierzenie Matce Bożej kolejnych lat życia w łączności z Bogiem.

        30 maja 2018 również i nasze dzieci komunijne wraz z Ks. Proboszczem Antonim Badurą, wychowawcami oraz katechetką udały się do naszego diecezjalnego sanktuarium w Skrzatuszu.

         

        Koncert w Uroczystość Objawienia Pańskiego

        Jak co roku w święto Trzech Króli, w naszym kościele odbył się koncert kolęd i pastorałek. Tym razem koncert poprowadzili nasi wspaniali lektorzy. Podczas występu zostały wykonane najpiękniejsze kolędy i pastorałki w ciekawych aranżacjach zaprezentowane przez Scholę dziecięcą WIECZERNIK, Scholę młodzieżową, Chór Concordi Laetitia pod kierunkiem Dariusza Izbana, dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wałczu, Aleksandrę Andrukajtis oraz najmłodszą uczestniczkę Julię Woźniak z SP1 w Wałczu.

         


         

        Jasełka

        Każdy powinien odnajdywać w sobie dobro, odrzucać to wszystko, co niesie ze sobą zło, nie zapominać o drugim człowieku – to przekaz jasełek, które 6 stycznia 2018r. w Uroczystość Objawienia Pańskiego, przygotowali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Wałczu.

        Kłótnie, ciągłe sprzeczki i awantury. Drapieżne, wrogie i bezwzględne słowa – tak wygląda rzeczywistość przedstawiona w jasełkach. Do prawdziwej przemiany, pokoju i zgody może doprowadzić tylko bliskie spotkanie z Dzieciątkiem Jezus.

         

      • Wróć do listy artykułów