Aktualności

    • Uroczystość Bożego Ciała
     • Uroczystość Bożego Ciała

     • 3 czerwca 2021 r. procesja Bożego Ciała odbyła się wokół kościoła. Wyrazy wdzięczności dla Kręgu Biblijnego, uczestników Kościoła Domowego, Żywego Różańca i Stowarzyszenia Rodzin Katolickich za przygotowanie ołtarzy. Za wszelkie przejawy życzliwości, złożone ofiary i wszelką pomoc składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

    • Uroczystość I Komunii Świętej
     • Uroczystość I Komunii Świętej

     • Dzieci z naszej parafii przystąpiły w sobotę 29 maja 2021 roku do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej. Najmłodszym towarzyszyli rodzice. Zaproszeni goście, z uwagi na obostrzenia epidemiologiczne, modlili się poza budynkiem świątyni.

      Dzieci przystąpiły do komunii w czterech grupach z dwóch szkół - Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 - razem 88 osób.

      Pierwsza Komunia Święta jest doniosłą chwilą na drodze duchowego rozwoju dziecka. Syn Boży, Jezus Chrystus przychodzi do czystych, dziecięcych serc, podarowując im szansę na nowe, lepsze życie. Karmi nas swoją miłością i daje nam w ten sposób siłę, byśmy i my umieli kochać. Dzięki temu nasza radość już tu, na ziemi, będzie wielka.

      Niech to wielkie wydarzenie wyryje niezatarte piętno w ich życiu, aby zawsze kochały Jezusa, jak najczęściej gościły Go w swoim sercu i były wierne Jego nauce.

      Wszystkim dzieciom życzymy, by na zawsze zaprzyjaźniły się z Jezusem!

    • "Ekologicznie, sportowo, rodzinnie - ekologiczny rajd rowerowy z piknikiem rodzinnym"
     • "Ekologicznie, sportowo, rodzinnie - ekologiczny rajd rowerowy z piknikiem rodzinnym"

     • Szanowni Państwo,

      Zachęcamy do oddania głosu na inicjatywę przygotowaną przez nasze Stowarzyszenie Rodzin Katolickich pn. "Ekologicznie, sportowo, rodzinnie - ekologiczny rajd rowerowy z piknikiem rodzinnym" w ramach programu Społecznik na lata 2019-2021 - Regionalne Inicjatywy Obywatelskie o zasięgu powiatowym.

      Głosować mogą mieszkańcy Powiatu Wałeckiego do 20 maja br. do godz. 23:59, którzy w dniu głosowania ukończyli 16 rok życia.

      Inicjatywa odbędzie się we wrześniu br. w ramach, której odbędzie się ekologiczny rajd rowerowy wokół jeziora Raduń w Wałczu zakończony rodzinnym piknikiem w ogrodach parafialnych przy ul. Papieża Jana XXIII 13. W programie konkursy z nagrodami, poczęstunek, dmuchane zamki, zjeżdżalnie i wiele innych atrakcji dla całej rodziny. Udział w inicjatywie jest bezpłatny.

      Jak głosować:

      Krok 1:

      Wybierz adres platformy internetowej: https://pomorzezachodnie.konsultuje.pl/

      Krok 2:

      Klikasz głosuj online. Po zapoznaniu się z zasadami głosowania Wybierz - Rozpocznij głosowanie

      Krok 3

      Podaj imię i nazwisko, datę urodzenia oraz adres e-mail . Z rozwijanej listy wybierz: Powiat Wałecki. Wymagane jest także zaznaczenie stosownych oświadczeń dotyczących ochrony danych osobowych.

      Krok 4:

      Wybierz projekt POWIATOWY. Zaznacz inicjatywę pn. "Ekologicznie, sportowo, rodzinnie - ekologiczny rajd rowerowy z piknikiem rodzinnym" - Zagłosuj

      Krok 5:

      Kliknij w link przesłany na Twój adres e-mail w celu potwierdzenia chęci oddania głosu.

      Głosowanie odbywa się tylko elektronicznie, a dany adres e-mail bierze udział w głosowaniu jedynie raz.

      Z góry dziękujemy za oddane głosy!

    • Operacyjne rozpoznanie obiektu
     • Operacyjne rozpoznanie obiektu

     • W dniach 19 i 21 kwietnia 2021 r. strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wałczu, w ramach doskonalenia zawodowego przeprowadzili operacyjne rozpoznanie obiektu kościoła pw. Św. Mikołaja w Wałczu przy Placu Wolności.

      Celem przeprowadzonego rozpoznania było między innymi zapoznanie się z budynkiem w zakresie prowadzenia ewentualnych działań ratowniczo-gaśniczych, rozpoznanie instalacji i urządzeń przeciwpożarowych mającymi wpływ na bezpieczeństwo pożarowe, rozpoznanie i sprawdzenie dróg dojazdowych i drogi pożarowej, rozpoznanie i sprawdzenie dróg ewakuacyjnych oraz sposobu prowadzenia ewentualnej ewakuacji osób i mienia, rozpoznanie i sprawdzenie zaopatrzenia wodnego do celów przeciwpożarowych do zewnętrznego gaszenia pożaru, sprawdzenie możliwości sprawienia podnośnika hydraulicznego SHD-23 przy budynku. Operacyjne rozpoznanie obiektu przez strażaków jest istotnym elementem ochrony przeciwpożarowej terenu powiatu, chronionego przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Wałczu. Obszerna wiedza na temat budynków jest kluczowa w przypadku prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, w tym prowadzenia sprawnej ewakuacji ludzi oraz ratowania mienia. W dalszych planach operacyjnych KP PSP Wałcz przewidziane są kolejne budynki z terenu powiatu wałeckiego.

      Serdeczne podziękowania dla ks. Antoniego Badury - proboszcza parafii pw. Św. Mikołaja w Wałczu za udostępnienie budynku świątyni.

      Tekst: mł. kpt. Marcin Kulczyk.

      Zdjęcia. Archiwum KP PSP Wałcz

      Źródło: https://www.gov.pl/web/kppsp-walcz/operacyjne-rozpoznanie-obiektu

    • Wałcz rozkwitł na żółto - Pola Nadziei
     • Wałcz rozkwitł na żółto - Pola Nadziei

     • Pola Nadziei  to coroczna ogólnopolska kampania, której celem jest pozyskanie funduszy na rzecz opieki hospitalizacyjnej i paliatywnej osób ciężko chorych i ich rodzin, szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci, młodzieży i dorosłych na potrzeby osób cierpiących.

      Każdy ofiarodawca w ramach podziękowania otrzymywał żonkila, który jest symbolem nadziei i przypomina o ludziach cierpiących, nieuleczalnie chorych, którzy potrzebują naszej pomocy i opieki w ostatnim, trudnym dla nich okresie życia. Poprzez swą łagodność i delikatność uświadamia wyższe cele istnienia, oznaczając kruchość ludzkiej egzystencji.

      ,Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas 18 kwietnia 2021r. kwestowali w ramach akcji „Pola Nadziei” na rzecz nieuleczalnie chorych przebywających w hospicjum im. Bpa Czesława Domina w Darłowie.

      W ramach przeprowadzonej akcji udało się zebrać kwotę: 817,26

      Za złożone ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać

    • WEEKEND DLA NARZECZONYCH
     • WEEKEND DLA NARZECZONYCH

     • Zgłoszenia: tel.600984248 lub email: mtell@op.pl

      strona ogólnopolska ruchu (m.innymi świadectwa narzeczonych) www.spotkaniamalzenskie.pl

      Rekolekcje są czasem odkrywania i formułowania odpowiedzi na pytanie, czym jest miłość i sakrament małżeństwa oraz jaką rolę odgrywa wiara w kształtowaniu wzajemnej relacji. Uczestnicy uczą się także zasad komunikacji, rozwiązywania konfliktów oraz budowania autonomii w związku.
      Rekolekcje przeznaczone są zarówno dla narzeczonych jak i par „chodzących” ze sobą, ale poważnie myślących o małżeństwie. Czas ten pozwala parom przyjrzeć się, na ile plany wspólnego życia małżeńskiego są właściwe i dojrzałe. Zajęcia prowadzone są przez trzy pary małżeńskie i kapłana.
      Rekolekcje spełniają wymagania Kościoła w zakresie katechez przedmałżeńskich, a ich uczestnicy uzyskują zaświadczenia o odbyciu kursu przedmałżeńskiego.
      Program nie uwzględnia  wizyty w parafialnej poradni rodzinnej, do której zobowiązani są narzeczeni.

    • Triduum Paschalne
     • Triduum Paschalne

     • Triduum Paschalne (z łaciny triduum - Trzy Dni), to najważniejsze wydarzenie w ciągu roku liturgicznego katolików. Jego istotą jest celebracja męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, która rozpoczyna się wieczorną mszą św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek (wigilię Wielkiego Piątku), a kończy się drugimi nieszporami po południu Niedzieli Wielkanocnej. Jak w czasie pandemii koronawirusa nasi parafianie będą mogli przeżyć ten czas? 

      W związku z pandemią koronawirusa, również w kościołach obowiązują wszystkie środki reżimu sanitarnego. W miejscach kultu w nabożeństwach może uczestniczyć 1 osoba na 20 m kw., przy zachowaniu dystansu 1,5 m - w naszym kościele może przebywać tylko 25 osób. Wierni zobowiązania są także do noszenia maseczek zakrywających usta i nos. 

      Pozostaje w mocy dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej mszy św., co znaczy, że nieobecność w kościele (także w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego) nie jest w tym wypadku grzechem.

      Zachęcamy do duchowej łączności z modlącym się Kościołem i korzystania z możliwości jakie oferują radio, telewizja i Internet.

      W ciągu dnia kościół (kruchta) będzie otwarty, by umożliwić nawiedzenie i osobistą modlitwę.