• ROK 2019
   • ROK 2019

   • 06.04.2021 09:15
   • Wydarzenia roku 2019
   • W dn. 28-20.07 gościliśmy w naszej parafii relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej; mogliśmy je uczcić i modlić się za Jej wstawiennictwem w kościele parafialnym i w kaplicy szpitalnej 107 SW w Wałczu.

    Bł. Hanna Chrzanowska (1902-1973), pielęgniarka; w swojej pracy zawodowej i pedagogicznej, w publikacjach fachowych i zaangażowaniu w organizacje środowiska pielęgniarskiego propagowała idee pielęgniarstwa społecznego, domowego i parafialnego, czerpiącego z inspiracji chrześcijańskiej i opartego na kompetencji zawodowej i wysokim poziomie życia duchowego. 28 kwietnia 2018r. w Krakowie została ogłoszona Błogosławioną.

    Boże, Ty powołałeś błogosławioną Hannę do służby chorym, biednym, opuszczonym, daj aby ta, która całym sercem odpowiedziała Twemu wezwaniu, swoim przykładem stale zachęcała nas do niesienia pomocy bliźnim. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.


    "W karnawale - wielkie bale"


    Karnawał to czas zabawy i radości we wspólnocie osób. Bal karnawałowy rodzin organizowany już po raz dziewiąty przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i parafię św. Mikołaja, który odbył się 23 lutego, już jest za nami. Zgodnie z tradycją bawiliśmy się w Domu Weselnym ROMA, korzystając z wielkiej życzliwości i serdeczności państwa Romy i Zbigniewa Kwiatkowskich, właścicieli lokalu. Zabawę poprowadził Zespół FAN pod kierunkiem Marka Majczyny, wieczór i noc baletów ubogaciło przepyszne menu przygotowane przez panie kucharki, pracownice lokalu. W roli kelnerów wystąpiła młodzież z "Rolnika’’ profesjonalnie wykonując swoje zadania. Na balu pojawił się gość – ks. Hubert, niegdyś nasz wikariusz, obecnie proboszcz w Lekowie. Wizyta gościa była miłym akcentem balu, nie tylko towarzyskim, ale też Ks. wystąpił jako solista przy mikrofonie z utworami wspomnień z dawnych lat. Dla niewtajemniczonych podaję wiadomość, że to właśnie ks. Hubert był pomysłodawcą i współorganizatorem pierwszego balu karnawałowego organizowanego przez Stowarzyszenie. Wszystkim, którzy zechcieli przyjąć zaproszenie i uczestniczyć w balu karnawałowym rodzin składam serdeczne podziękowania z życzeniami wszelkiej pomyślności w całym 2019 roku. 


    Dziękuję za wspólna zabawę. 
    Prezes Stowarzyszenia 
    Alicja Kuczkowska    Tradycja to piękno, które chronimy, a nie więzy, które nas krępują.                          
    Ezra Pound

        Dlaczego śpiewamy kolędy?
    Najprostsza odpowiedź brzmi: bo taka jest tradycja, to jeden z najbardziej utrwalonych w naszym kraju sposobów świętowania Bożego Narodzenia. Pieśni opisujące narodziny Chrystusa i znaczenie tego wydarzenia dla ludzi, śpiewano już w średniowieczu. Niektóre kolędy, śpiewane do dziś, mają po kilkaset lat. Wykonując te stare pieśni, tak jak robili to nasi rodzice, dziadkowie, przodkowie, mamy poczucie wspólnoty z nimi, z tymi ludźmi, którzy żyli przed nami. Czujemy, że jesteśmy stąd, że coś nas łączy.  Dlatego, jak co roku  w grudniu studenci Wałeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotykają się, by kontynuować tę piękną polską tradycję. W tym roku słuchali kolęd i pastorałek oraz  śpiewali je z chórem  Concordii Letitia, który działa przy kościele św. Mikołąja w Wałczu. Wszystkie pieśni opracował i zaaranżował prowadzący, instruktor i dyrygent w jednej osobie - Dariusz Izban, między innymi najstarsze z nich „Przybieżeli do Betlejem", "Gdy śliczna Panna" (XVII w.), "Jezus malusieńki", "Lulajże Jezuniu" (XVIII w.). Studenci mieli też okazję posłuchać kolędy współczesnej pt. „Całą noc padał śnieg”, której słowa napisał  Marian Hemar, a muzykę skomponował Zbigniew Preisner. Powstała ona w roku 1999. Partie solowe wykonała Alicja Korpalska. Śpiewanie kolęd zakończyło się poczęstunkiem nawiązującym do  tradycji potraw wigilijnych, a więc był barszcz pierogi z kapustą i grzybami, paszteciki no i makowiec. W taki miły i przyjemny sposób studenci WUTW poczuli świąteczny nastrój.

   • Wróć do listy artykułów