Aktualności

    • Pomoc dla UKRAINY
     • Pomoc dla UKRAINY

     • Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Wałczu w dniach 27.02.2022r. i 2.03.2022r. kwestowali w Parafii św. Mikołaj w ramach akcji Pomoc dla Ukrainy i w sumie zebrali 12 065,50.

      Wszystkim ofiarodawcą składamy serdeczne podziękowania za okazane serce.

      Niech dobry Bóg Wam błogosławi.

      Opiekun SKC

      Anna Ogonowska

    • Święty Mikołaj przyszedł szybciej
     • Święty Mikołaj przyszedł szybciej

     • Już 5 grudnia 2021 r. na mszy świętej dla dzieci o godz. 12.00 niespodziewanie zjawił się św. Mikołaj. Wszystkie dzieci zostały obdarowane przez tego wyjątkowego Gościa słodkimi upominkami przygotowanymi przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich działające przy naszej parafii.

     • 7 alumnów rozpoczęło formację w koszalińskim Wyższym Seminarium Duchownym.

     • Mszy św. inaugurującej 23 października rok akademicki w koszalińskim Wyższym Seminarium Duchownym. przewodniczył bp Edward Dajczak, a koncelebrowali biskup senior Paweł Cieślik i liczne grono kapłanów związanych z WSD.

      Grono akademickie powiększyło się w tym roku o 7 alumnów, wśród których jest nasz parafianin Kornel Kiernicki.

    • Czas dla Stworzenia
     • Czas dla Stworzenia

     • 31 października 2021 r. "Wspólnota Kamienica" zorganizowała II Czas dla Stworzenia. Na mszach św. o 10:30, 12:00 i 13:15 kazania głosił o. Damian Basarab OFMConv. Po mszach św. była ciepła zupka, kawa, herbata i pyszne ciasta. Odbyły się również  warsztaty ekologiczne i wystawy prac zrealizowanych w ramach projektu Wspólnota Kamienica. Wszystkim Parafianom dziękujemy za udział i mile spędzony czas.

    • Bp Krzysztof Włodarczyk nowym biskupem bydgoskim
     • Bp Krzysztof Włodarczyk nowym biskupem bydgoskim

     • Publikujemy treść komunikatu Nuncjatury Apostolskiej w Polsce:

      Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem bydgoskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa WŁODARCZYKA.

      N. 6626/21

      Warszawa, 21 września 2021 roku.+ Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski

      Biogram Biskupa Krzysztofa Włodarczyka:

      Biskup Krzysztof Włodarczyk urodził się 25 lutego 1961 roku w Sławnie. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w roku 1981 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu, gdzie wtedy studiowali klerycy z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Ukończył już koszalińskie seminarium przyjęciem święceń prezbiteratu 21 czerwca 1987 roku.

      Jego pierwszą placówką wikariuszowską była parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lipiu, gdzie poznał bliżej Ruch Światło-Życie. 1 października 1988 roku mianowany został dyrektorem Domu Rekolekcyjnego w Iłowcu, a od roku 1989 - dyrektorem Domu Rekolekcyjnego w Koszalinie.

      W latach 1990-2005 bp Włodarczyk był diecezjalnym duszpasterzem rodzin, obrońcą węzła małżeńskiego w Sądzie Biskupim, asystentem kościelnym Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej, moderatorem diecezjalnym Domowego Kościoła, czyli rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie.

      14 września 2002 roku został mianowany kanonikiem gremialnym Kolegiackiej Kapituły Pilskiej. Bp Włodarczyk w latach 2000-2005 odpowiadał za budowę Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Koszalinie i był jego pierwszym dyrektorem.

      21 lutego 2005 roku ukończył studia w zakresie teologii pastoralnej na Wydziale Teologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, broniąc pracę doktorską pod tytułem "Model duchowości małżeńskiej i rodzinnej we współczesnych ruchach rodzinnych w Polsce".

      W roku akademickim 2006/2007 pełnił funkcję wicerektora Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie. W latach 2007-2016 był dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej. Jest członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej oraz sędzią Sądu Biskupiego. Papież Benedykt XVI obdarzył go godnością kapelana Jego Świątobliwości. Ks. Włodarczyk przez cały czas swojej posługi kapłańskiej angażował się także w duszpasterstwo trzeźwościowe.

      7 maja 2016 roku papież Franciszek mianował ks. Krzysztofa Włodarczyka biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Surista (obecnie na terenie Algierii). 11 czerwca 2016 roku przyjął święcenia biskupie w konkatedrze kołobrzeskiej.

    • "Ekologicznie, sportowo, rodzinnie - ekologiczny rajd rowerowy z piknikiem rodzinnym"
     • "Ekologicznie, sportowo, rodzinnie - ekologiczny rajd rowerowy z piknikiem rodzinnym"

     • 11 września br. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy Parafii pw. św. Mikołaja w Wałczu zorganizowało ekologiczny rajd rowerowy wokół jeziora Raduń w Wałczu zakończony rodzinnym piknikiem w ramach Regionalnej Inicjatywy Obywatelskiej pn. "Ekologicznie, sportowo, rodzinnie - ekologiczny rajd rowerowy z piknikiem rodzinnym" dofinansowanej z Programu Społecznik na lata 2019-2021 – Program Marszałkowski.

      Uczestnicy aktywnie włączyli się w sprzątanie brzegów jeziora Raduń. W sumie zebrano kilkadziesiąt worków śmieci. Ponadto w czasie rajdu przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Morzycówka” odbyła się ekopogawędka na temat prawidłowego sortowania śmieci, ochrony środowiska i ekologii. Na zakończenie rajdu odbył się piknik rodzinny z poczęstunkiem, atrakcjami dla dzieci i młodzieży, konkursami oraz występami muzycznymi. Celem projektu było promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie służących ochronie środowiska naturalnego.

      Dziękujemy osobom, które przyczyniły się do organizacji wydarzenia. Bez Państwa zaangażowania, wysiłku i poświęconego czasu nie byłoby to możliwe. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

       

      Program Społecznik na lata 2019-2021 – Program Marszałkowski.

      #PomorzeZachodnie

      #ProgramSpołecznik

      #społecznik

      #KARR

      @PomorzeZachodnie

      @ProgramSpołecznik,

      @Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego

    • MODLITWA NA PIERWSZY ŚWIATOWY DZIEŃ DZIADKÓW I OSÓB STARSZYCH
     • MODLITWA NA PIERWSZY ŚWIATOWY DZIEŃ DZIADKÓW I OSÓB STARSZYCH

     • Dziękuję Ci, Panie,za ukojenie w Twojej obecności.Nawet gdy jestem samotny,jesteś moją nadzieją i moją ufnością,od mej młodości jesteś moją skałą i twierdzą!

      Dziękuję Ci, że dałeś mi rodzinęi pobłogosławiłeś mnie długim życiem.Dziękuję Ci za chwile radości i trosk,za marzenia już spełnionei te, które jeszcze przede mną.Dziękuję Ci za ten czas owocowania na nowo, do którego mnie wzywasz. 

      Umocnij, o Panie, moją wiarę,uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju,naucz mnie przygarniać tych, którzy cierpią bardziej niż ja,abym nigdy nie przestał marzyći opowiadać nowym pokoleniom o Twoich cudach.

      Chroń i prowadź papieża Franciszka i cały Kościół,aby światło Ewangelii dotarło do każdego zakątka ziemi.Ześlij, o Panie, swego Ducha, aby odnowić świat,aby ucichła burza pandemii,ubodzy doznali pocieszenia i ustały wszelkie wojny.

      Wspieraj mnie w słabościi pomagaj żyć pełnią życia w każdej chwili, którą mi dajesz,– w pewności, że jesteś ze mną przez wszystkie dni,aż do skończenia świata.

                                                                Amen.

    • Uroczystość Bożego Ciała
     • Uroczystość Bożego Ciała

     • 3 czerwca 2021 r. procesja Bożego Ciała odbyła się wokół kościoła. Wyrazy wdzięczności dla Kręgu Biblijnego, uczestników Kościoła Domowego, Żywego Różańca i Stowarzyszenia Rodzin Katolickich za przygotowanie ołtarzy. Za wszelkie przejawy życzliwości, złożone ofiary i wszelką pomoc składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

    • Uroczystość I Komunii Świętej
     • Uroczystość I Komunii Świętej

     • Dzieci z naszej parafii przystąpiły w sobotę 29 maja 2021 roku do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej. Najmłodszym towarzyszyli rodzice. Zaproszeni goście, z uwagi na obostrzenia epidemiologiczne, modlili się poza budynkiem świątyni.

      Dzieci przystąpiły do komunii w czterech grupach z dwóch szkół - Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 - razem 88 osób.

      Pierwsza Komunia Święta jest doniosłą chwilą na drodze duchowego rozwoju dziecka. Syn Boży, Jezus Chrystus przychodzi do czystych, dziecięcych serc, podarowując im szansę na nowe, lepsze życie. Karmi nas swoją miłością i daje nam w ten sposób siłę, byśmy i my umieli kochać. Dzięki temu nasza radość już tu, na ziemi, będzie wielka.

      Niech to wielkie wydarzenie wyryje niezatarte piętno w ich życiu, aby zawsze kochały Jezusa, jak najczęściej gościły Go w swoim sercu i były wierne Jego nauce.

      Wszystkim dzieciom życzymy, by na zawsze zaprzyjaźniły się z Jezusem!

    • "Ekologicznie, sportowo, rodzinnie - ekologiczny rajd rowerowy z piknikiem rodzinnym"
     • "Ekologicznie, sportowo, rodzinnie - ekologiczny rajd rowerowy z piknikiem rodzinnym"

     • Szanowni Państwo,

      Zachęcamy do oddania głosu na inicjatywę przygotowaną przez nasze Stowarzyszenie Rodzin Katolickich pn. "Ekologicznie, sportowo, rodzinnie - ekologiczny rajd rowerowy z piknikiem rodzinnym" w ramach programu Społecznik na lata 2019-2021 - Regionalne Inicjatywy Obywatelskie o zasięgu powiatowym.

      Głosować mogą mieszkańcy Powiatu Wałeckiego do 20 maja br. do godz. 23:59, którzy w dniu głosowania ukończyli 16 rok życia.

      Inicjatywa odbędzie się we wrześniu br. w ramach, której odbędzie się ekologiczny rajd rowerowy wokół jeziora Raduń w Wałczu zakończony rodzinnym piknikiem w ogrodach parafialnych przy ul. Papieża Jana XXIII 13. W programie konkursy z nagrodami, poczęstunek, dmuchane zamki, zjeżdżalnie i wiele innych atrakcji dla całej rodziny. Udział w inicjatywie jest bezpłatny.

      Jak głosować:

      Krok 1:

      Wybierz adres platformy internetowej: https://pomorzezachodnie.konsultuje.pl/

      Krok 2:

      Klikasz głosuj online. Po zapoznaniu się z zasadami głosowania Wybierz - Rozpocznij głosowanie

      Krok 3

      Podaj imię i nazwisko, datę urodzenia oraz adres e-mail . Z rozwijanej listy wybierz: Powiat Wałecki. Wymagane jest także zaznaczenie stosownych oświadczeń dotyczących ochrony danych osobowych.

      Krok 4:

      Wybierz projekt POWIATOWY. Zaznacz inicjatywę pn. "Ekologicznie, sportowo, rodzinnie - ekologiczny rajd rowerowy z piknikiem rodzinnym" - Zagłosuj

      Krok 5:

      Kliknij w link przesłany na Twój adres e-mail w celu potwierdzenia chęci oddania głosu.

      Głosowanie odbywa się tylko elektronicznie, a dany adres e-mail bierze udział w głosowaniu jedynie raz.

      Z góry dziękujemy za oddane głosy!

    • Operacyjne rozpoznanie obiektu
     • Operacyjne rozpoznanie obiektu

     • W dniach 19 i 21 kwietnia 2021 r. strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wałczu, w ramach doskonalenia zawodowego przeprowadzili operacyjne rozpoznanie obiektu kościoła pw. Św. Mikołaja w Wałczu przy Placu Wolności.

      Celem przeprowadzonego rozpoznania było między innymi zapoznanie się z budynkiem w zakresie prowadzenia ewentualnych działań ratowniczo-gaśniczych, rozpoznanie instalacji i urządzeń przeciwpożarowych mającymi wpływ na bezpieczeństwo pożarowe, rozpoznanie i sprawdzenie dróg dojazdowych i drogi pożarowej, rozpoznanie i sprawdzenie dróg ewakuacyjnych oraz sposobu prowadzenia ewentualnej ewakuacji osób i mienia, rozpoznanie i sprawdzenie zaopatrzenia wodnego do celów przeciwpożarowych do zewnętrznego gaszenia pożaru, sprawdzenie możliwości sprawienia podnośnika hydraulicznego SHD-23 przy budynku. Operacyjne rozpoznanie obiektu przez strażaków jest istotnym elementem ochrony przeciwpożarowej terenu powiatu, chronionego przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Wałczu. Obszerna wiedza na temat budynków jest kluczowa w przypadku prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, w tym prowadzenia sprawnej ewakuacji ludzi oraz ratowania mienia. W dalszych planach operacyjnych KP PSP Wałcz przewidziane są kolejne budynki z terenu powiatu wałeckiego.

      Serdeczne podziękowania dla ks. Antoniego Badury - proboszcza parafii pw. Św. Mikołaja w Wałczu za udostępnienie budynku świątyni.

      Tekst: mł. kpt. Marcin Kulczyk.

      Zdjęcia. Archiwum KP PSP Wałcz

      Źródło: https://www.gov.pl/web/kppsp-walcz/operacyjne-rozpoznanie-obiektu

    • Wałcz rozkwitł na żółto - Pola Nadziei
     • Wałcz rozkwitł na żółto - Pola Nadziei

     • Pola Nadziei  to coroczna ogólnopolska kampania, której celem jest pozyskanie funduszy na rzecz opieki hospitalizacyjnej i paliatywnej osób ciężko chorych i ich rodzin, szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci, młodzieży i dorosłych na potrzeby osób cierpiących.

      Każdy ofiarodawca w ramach podziękowania otrzymywał żonkila, który jest symbolem nadziei i przypomina o ludziach cierpiących, nieuleczalnie chorych, którzy potrzebują naszej pomocy i opieki w ostatnim, trudnym dla nich okresie życia. Poprzez swą łagodność i delikatność uświadamia wyższe cele istnienia, oznaczając kruchość ludzkiej egzystencji.

      ,Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas 18 kwietnia 2021r. kwestowali w ramach akcji „Pola Nadziei” na rzecz nieuleczalnie chorych przebywających w hospicjum im. Bpa Czesława Domina w Darłowie.

      W ramach przeprowadzonej akcji udało się zebrać kwotę: 817,26

      Za złożone ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać

    • WEEKEND DLA NARZECZONYCH
     • WEEKEND DLA NARZECZONYCH

     • Zgłoszenia: tel.600984248 lub email: mtell@op.pl

      strona ogólnopolska ruchu (m.innymi świadectwa narzeczonych) www.spotkaniamalzenskie.pl

      Rekolekcje są czasem odkrywania i formułowania odpowiedzi na pytanie, czym jest miłość i sakrament małżeństwa oraz jaką rolę odgrywa wiara w kształtowaniu wzajemnej relacji. Uczestnicy uczą się także zasad komunikacji, rozwiązywania konfliktów oraz budowania autonomii w związku.
      Rekolekcje przeznaczone są zarówno dla narzeczonych jak i par „chodzących” ze sobą, ale poważnie myślących o małżeństwie. Czas ten pozwala parom przyjrzeć się, na ile plany wspólnego życia małżeńskiego są właściwe i dojrzałe. Zajęcia prowadzone są przez trzy pary małżeńskie i kapłana.
      Rekolekcje spełniają wymagania Kościoła w zakresie katechez przedmałżeńskich, a ich uczestnicy uzyskują zaświadczenia o odbyciu kursu przedmałżeńskiego.
      Program nie uwzględnia  wizyty w parafialnej poradni rodzinnej, do której zobowiązani są narzeczeni.

    • Triduum Paschalne
     • Triduum Paschalne

     • Triduum Paschalne (z łaciny triduum - Trzy Dni), to najważniejsze wydarzenie w ciągu roku liturgicznego katolików. Jego istotą jest celebracja męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, która rozpoczyna się wieczorną mszą św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek (wigilię Wielkiego Piątku), a kończy się drugimi nieszporami po południu Niedzieli Wielkanocnej. Jak w czasie pandemii koronawirusa nasi parafianie będą mogli przeżyć ten czas? 

      W związku z pandemią koronawirusa, również w kościołach obowiązują wszystkie środki reżimu sanitarnego. W miejscach kultu w nabożeństwach może uczestniczyć 1 osoba na 20 m kw., przy zachowaniu dystansu 1,5 m - w naszym kościele może przebywać tylko 25 osób. Wierni zobowiązania są także do noszenia maseczek zakrywających usta i nos. 

      Pozostaje w mocy dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej mszy św., co znaczy, że nieobecność w kościele (także w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego) nie jest w tym wypadku grzechem.

      Zachęcamy do duchowej łączności z modlącym się Kościołem i korzystania z możliwości jakie oferują radio, telewizja i Internet.

      W ciągu dnia kościół (kruchta) będzie otwarty, by umożliwić nawiedzenie i osobistą modlitwę.