Aktualności

    • Boże Ciało 2022 w Wałczu
     • Boże Ciało 2022 w Wałczu

     • Dziś – 16.06.2022 – obchodzimy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. To jedno z najważniejszych świąt katolickich przypominające wiernym o obecności Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

    • Bp Krzysztof Zadarko udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania
     • Bp Krzysztof Zadarko udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania

     • W poniedziałek 13 czerwca 2022 roku bp Krzysztof Zadarko udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży naszej parafii - 36 osobom.  Młodzi pod opieką ks. Arkadiusza Jędrasika, przez 3 lata przygotowywali się do przyjęcia tego sakramentu.

      Po modlitwie i nałożeniu rąk Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania poprzez namaszczenie krzyżmem świętym, kreśląc znak krzyża na czole kandydata.

      Przez sakrament bierzmowania ochrzczeni jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej są zobowiązani, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz bronienia jej (KKK, 1285)

    • Siostry Maryi Gwiazdy Porannej
     • Siostry Maryi Gwiazdy Porannej

     • W niedzielę 12 czerwca 2022 roku gościły w naszej parafii Siostry Maryi Gwiazdy Porannej (łac. Maria Stella Matutina).

      Wspólnota Sióstr Maryi Gwiazdy Porannej jest zgromadzeniem kontemplacyjnym, ale nie klauzurowym, ponieważ powołaniem sióstr prócz modlitwy skupionej na tajemnicy Eucharystii, jest życie misyjne. Poprzez modlitwę, świadectwo nadziei i radość Ewangelii siostry pragną odpowiedzieć na wezwanie Ojca Świętego do nowej ewangelizacji.

      Życie religijne sióstr jest podobne do wszystkich innych form życia monastycznego: cisza, modlitwa, praca fizyczna i studia biblijne, filozoficzne i teologiczne.

      Ogromne znaczenie w życiu tej wspólnoty odgrywa rękodzieło. Pozwala ono zarabiać na życie i jest okazją do świadczenia o Bogu poprzez sztukę, piękno i kreatywność, w świecie, w którym wymiar religijny i duchowy często nie są już brane pod uwagę.

      Siostry mają swój dom w Koszalinie.

    • Dziękczynna pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych
     • Dziękczynna pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych

     • W duchu wdzięczności i radości za I Komunię Świętą, dzieci pierwszokomunijne wraz z Ks. Proboszczem Antonim Badurą, katechetkami oraz wychowawcami 3 czerwca 2022 r. uczestniczyły  w pielgrzymce autokarowej do Skrzatusza. Najważniejszym punktem programu była Eucharystia, następnie zwiedzanie sanktuarium oraz zakup pamiątek i zimnych słodkości.

      Głównym celem było dziecięce dziękczynienie za dar Komunii, a także za rodziców, bliskich, duszpasterzy i katechetów. Pielgrzymka miała również na celu zawierzenie Matce Bożej kolejnych lat życia w łączności z Bogiem.

      Wyjazd pozwolił dzieciom poznać  miejsca kultu religijnego, a także dostarczył wielu wrażeń i pozwolił na miłe spędzenie czasu w otoczeniu najbliższych osób.

    • Rocznica I Komunii św.
     • Rocznica I Komunii św.

     •  

      Dzisiaj w Niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego 29 maja 2022 roku w naszej parafii odbyła się Uroczystość Rocznicy Pierwszej Komunii Świętej. 55 dzieci z klas IV (SP1 i SP2) dziękowały Bogu Ojcu, Synowi Bożemu i Duchowi Świętemu za dary, które otrzymały. Z miłości do nich, rok temu, Pan Jezus po raz pierwszy dał im siebie pod postacią chleba. Dał im siebie, aby złączyli swoje życie z życiem Bożym. Niech ta dzisiejsza Eucharystia, w rocznicę Pierwszej Komunii Świętej, będzie przede wszystkim dziękczynieniem Bogu za pierwsze pełne uczestnictwo we Mszy świętej rok temu i za wszystkie Komunie święte w ciągu tego roku.

      Chcemy prosić dziś Boga Ojca, Syna i Ducha św. aby dał nam łaskę wytrwania w wierze aż do śmierci, byśmy żyjąc każdego dnia w obecności Jezusa, stawali się coraz bardziej do Niego podobni.

    • UROCZYSTOŚCI PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ
     • UROCZYSTOŚCI PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ

     • W sobotę, 28 maja 2022 roku, w naszej parafii odbyła się Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. W tym roku do I Komunii św. przystąpiło 85 dzieci.  Uroczystość została podzielona na dwie grupy - godz. 11.00 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 i o godz. 12.30 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wałczu.

      Poprzez piękne uczestnictwo i wykonywany śpiew podczas Eucharystii dzieci wyrażały swoją radość z faktu przyjścia do ich serc Jezusa pod postacią Chleba. 

      Dzieciom życzymy, aby nieustannie wzrastały w miłości do Pana Jezusa i by stale towarzyszyła im opieka Matki Bożej.

    • Dzień Dobra
     • Dzień Dobra

     • „Dzień Dobra” to huczne i radosne świętowanie NIEDZIELI BOŻEGO MIŁOSIERDZIA. To także święto patronalne CARITAS, największej charytatywnej organizacji pozarządowej w Polsce. W tym dniu ideę miłosierdzia zamieniamy na działanie na rzecz drugiego człowieka.

      Wolontariusze Parafialnego Zespołu Caritas Parafii św. Mikołaja wraz z wolontariuszami Szkolnego Koła Caritas przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Wałczu serdecznie dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w tym wyjątkowym dniu!

    • Pomoc dla UKRAINY
     • Pomoc dla UKRAINY

     • Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Wałczu w dniach 27.02.2022r. i 2.03.2022r. kwestowali w Parafii św. Mikołaj w ramach akcji Pomoc dla Ukrainy i w sumie zebrali 12 065,50.

      Wszystkim ofiarodawcą składamy serdeczne podziękowania za okazane serce.

      Niech dobry Bóg Wam błogosławi.

      Opiekun SKC

      Anna Ogonowska

    • Święty Mikołaj przyszedł szybciej
     • Święty Mikołaj przyszedł szybciej

     • Już 5 grudnia 2021 r. na mszy świętej dla dzieci o godz. 12.00 niespodziewanie zjawił się św. Mikołaj. Wszystkie dzieci zostały obdarowane przez tego wyjątkowego Gościa słodkimi upominkami przygotowanymi przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich działające przy naszej parafii.

     • 7 alumnów rozpoczęło formację w koszalińskim Wyższym Seminarium Duchownym.

     • Mszy św. inaugurującej 23 października rok akademicki w koszalińskim Wyższym Seminarium Duchownym. przewodniczył bp Edward Dajczak, a koncelebrowali biskup senior Paweł Cieślik i liczne grono kapłanów związanych z WSD.

      Grono akademickie powiększyło się w tym roku o 7 alumnów, wśród których jest nasz parafianin Kornel Kiernicki.

    • Czas dla Stworzenia
     • Czas dla Stworzenia

     • 31 października 2021 r. "Wspólnota Kamienica" zorganizowała II Czas dla Stworzenia. Na mszach św. o 10:30, 12:00 i 13:15 kazania głosił o. Damian Basarab OFMConv. Po mszach św. była ciepła zupka, kawa, herbata i pyszne ciasta. Odbyły się również  warsztaty ekologiczne i wystawy prac zrealizowanych w ramach projektu Wspólnota Kamienica. Wszystkim Parafianom dziękujemy za udział i mile spędzony czas.

    • Bp Krzysztof Włodarczyk nowym biskupem bydgoskim
     • Bp Krzysztof Włodarczyk nowym biskupem bydgoskim

     • Publikujemy treść komunikatu Nuncjatury Apostolskiej w Polsce:

      Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem bydgoskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa WŁODARCZYKA.

      N. 6626/21

      Warszawa, 21 września 2021 roku.+ Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski

      Biogram Biskupa Krzysztofa Włodarczyka:

      Biskup Krzysztof Włodarczyk urodził się 25 lutego 1961 roku w Sławnie. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w roku 1981 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu, gdzie wtedy studiowali klerycy z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Ukończył już koszalińskie seminarium przyjęciem święceń prezbiteratu 21 czerwca 1987 roku.

      Jego pierwszą placówką wikariuszowską była parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lipiu, gdzie poznał bliżej Ruch Światło-Życie. 1 października 1988 roku mianowany został dyrektorem Domu Rekolekcyjnego w Iłowcu, a od roku 1989 - dyrektorem Domu Rekolekcyjnego w Koszalinie.

      W latach 1990-2005 bp Włodarczyk był diecezjalnym duszpasterzem rodzin, obrońcą węzła małżeńskiego w Sądzie Biskupim, asystentem kościelnym Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej, moderatorem diecezjalnym Domowego Kościoła, czyli rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie.

      14 września 2002 roku został mianowany kanonikiem gremialnym Kolegiackiej Kapituły Pilskiej. Bp Włodarczyk w latach 2000-2005 odpowiadał za budowę Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Koszalinie i był jego pierwszym dyrektorem.

      21 lutego 2005 roku ukończył studia w zakresie teologii pastoralnej na Wydziale Teologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, broniąc pracę doktorską pod tytułem "Model duchowości małżeńskiej i rodzinnej we współczesnych ruchach rodzinnych w Polsce".

      W roku akademickim 2006/2007 pełnił funkcję wicerektora Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie. W latach 2007-2016 był dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej. Jest członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej oraz sędzią Sądu Biskupiego. Papież Benedykt XVI obdarzył go godnością kapelana Jego Świątobliwości. Ks. Włodarczyk przez cały czas swojej posługi kapłańskiej angażował się także w duszpasterstwo trzeźwościowe.

      7 maja 2016 roku papież Franciszek mianował ks. Krzysztofa Włodarczyka biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Surista (obecnie na terenie Algierii). 11 czerwca 2016 roku przyjął święcenia biskupie w konkatedrze kołobrzeskiej.

    • "Ekologicznie, sportowo, rodzinnie - ekologiczny rajd rowerowy z piknikiem rodzinnym"
     • "Ekologicznie, sportowo, rodzinnie - ekologiczny rajd rowerowy z piknikiem rodzinnym"

     • 11 września br. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy Parafii pw. św. Mikołaja w Wałczu zorganizowało ekologiczny rajd rowerowy wokół jeziora Raduń w Wałczu zakończony rodzinnym piknikiem w ramach Regionalnej Inicjatywy Obywatelskiej pn. "Ekologicznie, sportowo, rodzinnie - ekologiczny rajd rowerowy z piknikiem rodzinnym" dofinansowanej z Programu Społecznik na lata 2019-2021 – Program Marszałkowski.

      Uczestnicy aktywnie włączyli się w sprzątanie brzegów jeziora Raduń. W sumie zebrano kilkadziesiąt worków śmieci. Ponadto w czasie rajdu przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Morzycówka” odbyła się ekopogawędka na temat prawidłowego sortowania śmieci, ochrony środowiska i ekologii. Na zakończenie rajdu odbył się piknik rodzinny z poczęstunkiem, atrakcjami dla dzieci i młodzieży, konkursami oraz występami muzycznymi. Celem projektu było promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie służących ochronie środowiska naturalnego.

      Dziękujemy osobom, które przyczyniły się do organizacji wydarzenia. Bez Państwa zaangażowania, wysiłku i poświęconego czasu nie byłoby to możliwe. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

       

      Program Społecznik na lata 2019-2021 – Program Marszałkowski.

      #PomorzeZachodnie

      #ProgramSpołecznik

      #społecznik

      #KARR

      @PomorzeZachodnie

      @ProgramSpołecznik,

      @Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego

    • MODLITWA NA PIERWSZY ŚWIATOWY DZIEŃ DZIADKÓW I OSÓB STARSZYCH
     • MODLITWA NA PIERWSZY ŚWIATOWY DZIEŃ DZIADKÓW I OSÓB STARSZYCH

     • Dziękuję Ci, Panie,za ukojenie w Twojej obecności.Nawet gdy jestem samotny,jesteś moją nadzieją i moją ufnością,od mej młodości jesteś moją skałą i twierdzą!

      Dziękuję Ci, że dałeś mi rodzinęi pobłogosławiłeś mnie długim życiem.Dziękuję Ci za chwile radości i trosk,za marzenia już spełnionei te, które jeszcze przede mną.Dziękuję Ci za ten czas owocowania na nowo, do którego mnie wzywasz. 

      Umocnij, o Panie, moją wiarę,uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju,naucz mnie przygarniać tych, którzy cierpią bardziej niż ja,abym nigdy nie przestał marzyći opowiadać nowym pokoleniom o Twoich cudach.

      Chroń i prowadź papieża Franciszka i cały Kościół,aby światło Ewangelii dotarło do każdego zakątka ziemi.Ześlij, o Panie, swego Ducha, aby odnowić świat,aby ucichła burza pandemii,ubodzy doznali pocieszenia i ustały wszelkie wojny.

      Wspieraj mnie w słabościi pomagaj żyć pełnią życia w każdej chwili, którą mi dajesz,– w pewności, że jesteś ze mną przez wszystkie dni,aż do skończenia świata.

                                                                Amen.